Nanovlákenné roušky a respirátory Rehabiq jsou nejlepší volbou
Podle posledních vládních opatření je nařízeno nosit nano roušku nebo respirátor na většině veřejných míst. Doma vyrobené roušky již nejsou považovány jako dostatečná ochrana, jelikož se objevily další mutace koronaviru. Pojďme se podívat jaké jsou výhody a nevýhody standardního respirátoru, roušky a respirátoru z nanovláken Rehabiq.
Nano roušky Rehabiq
Nano roušky Rehabiq jsou lehké, prodyšné a dokáží uživatele ochránit až na 12 hodin. Přitom jsou nenápadné, komfortní a dobře přiléhají k obličeji. Nano roušky obecně jsou českým fenoménem, jelikož na jejich vývoji mají největší zásluhu právě čeští vědci. Jsou certifikovány jako zdravotnický prostředek třídy I a přitom vykazují stejnou účinnost jako respirátory typu FFP2. Problém tkví v tom, že nano roušky Rehabiq zatím nejsou uvedeny v žádné normě jako samostatná kategorie ochranných prostředků. Jsou certifikovány podle běžné normy EN 14683 jako typ II nebo IIR, ačkoliv je jejich skutečná účinnost vyšší. Změnou se v současné době zabývají výrobci a členové Nanoasociace. Nano rouška Rehabiq je schopna odfiltrovat škodlivé viry a bakterie až na 99,9%. Snad největší výhodou nano roušky Rehabiq je již zmíněná prodyšnost, která je vyšší než u respirátoru FFP2. To je dobré hlavně pro lidi, kteří musí v zaměstnání fyzicky pracovat. Další skupinou, která tuto užitečnou vlastnost ocení jsou lidé s chronickými nemocemi - alergici, astmatici nebo kardiaci. Nanovlákenná membrána navíc neztrácí účinnost působením vlhkosti, a proto se může používat dlouhodobě. U nano roušek Rehabiq se nedoporučuje vícedenní používání kvůli možné kontaminaci plísněmi.
Standardní respirátory FFP2
Respirátory třídy FFP2 jsou primárně určeny jako ochrana před pronikáním mikročástic a prachu. Nejčastější využití naleznou v průmyslových odvětvích a používají je například zedníci, kameníci nebo pracovníci v lakovnách. Standardní respirátory nejsou testované proti působení viru ani bakterií. Respirátor se skládá z několika vrstev netkané textilie a zachycení částic funguje na principu elektrostatického náboje, který se postupně vytrácí a filtrační schopnosti respirátoru se snižují. Ten má poté tendenci vlhnout. Proto se doba použití těchto ochranných prostředků pohybuje v rozpětí 4 - 8 hodin. Všeobecnou nevýhodou standardních respirátorů FFP2 je nízká prodyšnost. Pro efektivní použití musí být respirátor správně utěsněn a tím je snížen přístup kyslíku. Může dojít k bolestem hlavy a únavě.
Nano respirátory Rehabiq FFP2
Vyšší ochranu než standardní respirátory nabízejí nano respirátory Rehabiq - poskytují maximální ochranu obousměrně, tedy nejen okolí, ale i jejich nositeli. Další výhodou nano respirátoru Rehabiq je vyšší prodyšnost - dýchá se v něm lépe než v klasickém respirátoru, doba použití je až 12 hodin.
Nejlepší ochranu proti koronaviru v současné době představují roušky a respirátory z nanovláken. Jsou prodyšnější, poskytují uživateli vyšší komfort při nošení, mají delší dobu použití a zachytí většinu virů a bakterií.