Jak se připravit na běhání? Pomůže tejp, Theragun nebo Biofreeze
Běžecká sezóna již začala a s tím se začala plnit i naše ordinace Rehabilitace Rehasport klienty, kteří mají před sebou nějaký čistě běžecký nebo překážkový závod. Jejich požadavky jsou většinou dost podobné a často na poslední chvíli - chtějí zatejpovat před závodem. Abychom vyhověli těmto nárokům, stali jsme se partnerem běžeckého seriálu RunTour 2019 a Predator Race. Team Rehabilitace Rehasport naleznete tedy přímo na těchto akcích, a to nejčastěji ve složení Vladislav Prokůpek a Radek Šťastný, což jsou zkušení borci v péči o sportovce a troufnu si říct - masteři Theragunu
Pravidla pro správné tejpování
Aby tejpování bylo co nejefektivnější, je žádoucí respektovat několik pravidel. Přímo na místě závodu je totiž mnohdy obtížné, některé podmínky správného tejpování naplnit. Takže pokud se chcete od terapeutů z Rehasportu nechat zatejpovat, buďte připraveni následujícím způsobem:
- přijďte včas - alespoň 45-60 minut před samotným závodem nebo ještě lépe, než se začnete rozcvičovat a zpotíte se.
- kůže by měla být před tejpováním suchá, nezpocená. Pokud se potíte, jen co tušíte startovací čáru, tak pro ty z vás je tu pomocník v podobě lepidla ve spreji (Mueller lepidla na tejpy). Obecně se dá říct, že do náročných až extrémních závodních podmínek (ultramaratony) je lepidlo vhodné použít vždy.
- již den předem si oblast, kde chcete tejp nalepit, oholte - stačí chlupy zkrátit cca na 1mm zastřihávačem vousů/vlasů.
- kůže by měla být také bez mechanických nečistot (bláto, písek apod.)
- pomocí kinesio tapu (Temtex kinesio tape) se netejpuje stejně jako fixačním tejpem. Jinými slovy, netejpuje se “koleno”, “kotník”, “rameno” ke zpevnění, takže potřebujeme vědět, jaké máte obtíže.
- měli byste aspoň tušit, kde vás bolí, kdy je to nejhorší, s čím se obtíže zlepšují apod.
- například - nejčastěji lidé chtějí zatejpovat kolena - ideální je, pokud víte, jestli se bolest projevuje při sebězích s kopce dolů - pokud ano, může terapeut už uvažovat nad vhodnou aplikací tejpu na seběhy, takže zvolí techniku uvolnění předního stehenního svalu a eventuelně ještě techniku k odlehčení úponu tohoto svalu.
- nezapomeňte, že tejpování je jen součástí terapie - v případě tejpování takto před závodem, byste měli provést aspoň protažení před výkonem a po výkonu a dále svůj stav řešit po závodě v místě bydliště ve spolupráci s fyzioterapeutem.
Zlepšete účinek tejpování pomocí Biofreeze gelu
Pokud víte, že po uběhnutí určitého počtu km trpíte na křeče, tak kromě hořčíku můžete jejich projevy zmírnit/oddálit až odstranit rovněž tejpováním. Na to jsou vhodné inhibiční techniky svalové, které sval uvolní a pravděpodobnost křečí eliminují. Nejčastěji se jedná o inhibici lýtek a zadní strany stehen. Účinek tejpování při svalové únavě a křečích lze ještě znásobit použitím chladivého spreje Biofreeze, který je přímo vymyšlen na kombinaci tejpování a terapie chladem. Kdyby se nedej bože, stalo, že si při závodě způsobíte výron kotníku, lze Biofreeze sprej použít i v rámci první pomoci k akutnímu zchlazení. Mimořádné účinky Biofreezu znají i účastníci prestižního maratonu v San Francisku, který je kvalifikačním závodem pro nejstarší mimo olympijský maratonský závod světa. Tedy pokud pomineme zcela 1. maraton z 12.9. 490 př. n. l. po bitvě u Marathonu, kdy údajně nesl řecký běžec Feidippidés zprávu o vítězství Athéňanů nad Peršany z Marathónu do Athén. Feidippidés by Biofreeze zcela jistě také ocenil a třeba by pak vyčerpáním nezemřel:) Znalci však tuší, že jde o Bostonský maraton, který se letos konal již po 123. Z “Biofreeze San Francisco Marathon” v roce 2018 vzešlo pro Bostonský maraton 324 účastníků.
Tejpování pomůže také od bolesti zad
Pokud trpíte na přetížení beder, tak se jejich bolest často projevuje hlavně při běhu v terénu, a to do kopce. Tyto nepříjemné příznaky lze rovněž zmírnit až odstranit tejpováním. Ideální je prostorová korekce na svaly podél páteře.
Někdy jsou bolesti zad a dolních končetin spojeny s plochonožím, které se při běhu samozřejmě ještě zvýrazňuje. Noha se při běhu dokáže nejen prodloužit o cca 1-2cm, ale i rozšířit a tím samozřejmě oploštit. Myšlenka bosého běhání je skvělá a jako fyzioterapeut ji samozřejmě do určité míry podporuji. Každý, kdo jste četl bestseller Born to run, určitě víte o čem mluvím. Také ale asi víte, jak dlouho trvá, než noha - chodidlo dokončí přestavbu v tak funkční celek, abyste si bosé běhání bez bolestí užili. Kdo nezvládne nebo nechce čekat měsíce na to, až se jeho noha uvolní kde má, zpevní kde má, než se naučí znovu číst terén a sama, tak jak jí to bylo přirozeně dáno, dokáže dopady tlumit a reagovat na nerovnosti, může sáhnout k vložkám do bot. Když už se vydáte touto cestu, vybírejte z nejlepších materiálů, vyrobených do sportovní zátěže, jakými jsou například vložky do bot Sorbothane. Vložky do bot Sorbothane ztlumí i dopady na kočičí hlavy, beton či asfalt při městských závodech, ale i v drsném terénu přírody, jako jsou například horské maratony na povrchu vápence či mnohem tvrdších nerostů.
Theragun, to nejlepší na uvolnění svalů
Takže ať už vás trápí před závodem záda nebo bolesti dolních končetin, terapeuti z Rehabilitace Rehasport mají účinné prostředky, k jejich zmírnění. Kromě tejpování vám svaly v rámci pohotovostní masáže nabudí před výkonem a nebo masáží urychlí jejich regeneraci po závodě. A jak by mohli stihnout ošetřit jen ve dvou všechny tejpování a masáže chtivé závodníky? Naši terapeuti nemasírují jen ručně, ale i pomocí té nejúčinnější zbraně proti bolesti - Theragunu. Díky Theragunu svaly propracují mnohem rychleji a intenzivněji než rukama. Na rozdíl od manuální masáže se také dostanou do větší hloubky a tedy ke všem svalovým vrstvám. Mohou masírovat obě strany těla najednou a čas, který ušetříte můžete využít k selfíčku s touhle parádní věcičkou, protože se jedná v Čechách o první sezónu běžeckých závodů, kde bude Theragun použit.
Rheabilitace Rehasport na Predator Race RunTour
Takže neváhejte náš stan Rehabilitace Rehasport vyhledat a díky nejlepšímu vybavení, které mají k dispozici, se nechte na svůj výkon stoprocentně vyladit.
Autor: Mgr. Jitka Kobrová, Cert. MDT
datum: 16.4. 2019